Czytanie sztuki „Śpiący”

25.11.2016

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Kulturo-Futuro! Poza granice wyobraźni” było czytanie sztuki jednego z naszych gości, Mariusa Ivaškevičiusa, pt. „Śpiący”, którą przełożył Tomasz Leszczyński i wyreżyserował Oskar Sadowski. Czytanie w ramach konferencji było pierwszą publiczną prezentacją sztuki.

Moskwa, początek XXII wieku. Po serii wojen, wywołanych globalnym ociepleniem i wyczerpaniem zasobów wody, świat zmienił się całkowicie. Ocaleni z katastrofy klimatycznej ludzie zamieszkują cztery wielkie megapolis. Aby zaoszczędzić zasoby, żyją na zmianę. Kiedy jedna połowa ludzkości jest aktywna, druga śpi w specjalnych termosach. Co dziesięć lat następuje zmiana. Obie zmiany nic o sobie nie wiedzą nawzajem. Aż do dnia, kiedy w domu Mai Kot, piosenkarki insightu z Drugiej Zmiany pojawia się Andriej, uchodźca z Pierwszej. Informacje, które przynosi mogą zniszczyć chwiejną równowagę między dwiema połowami ludzkości.

Nowa sztuka Mariusa Ivaškevičiusa, jednego z najpopularniejszych litewskich dramatopisarzy to utrzymana w klimacie groteski dystopia, w której przeglądają się problemy współczesnego świata: lęk przed globalną katastrofą, kryzys migracyjny, zagrożenie autorytaryzmem. Ivaškevičius rysuje futurystyczny świat, który dobrze znamy. W jakiej przyszłości chcemy się obudzić?

 

AUTOR: Marius Ivaškevičius

PRZEKŁAD: Tomasz Leszczyński

REŻYSERIA: Oskar Sadowski

MUZYKA: Tomasz Mreńca

WIDEO: Hanna Maciąg

OBSADA: Ewa Skibińska, Anna Ilczuk, Rozalia Mierzicka, Katarzyna Strączek, Marta Zięba, Ewa Niemotko, Adam Lisewski, Igor Tajchman, Bartłomiej Jabłoński