Konferencja „Idea Wrocławia. Między foresightem a strategią”

28.11.2016

Konferencja „Idea Wrocławia. Między foresightem a strategią”, która niejako podsumowywała Foresight Społeczny Wrocław 2036/2056, odbyła się we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Prowadził ją Edwin Bendyk, otworzył prezydent Rafał Dutkiewicz, a głównym prelegentem i autorem konkluzji był prof. Jerzy Hausner – ekonomista, były wicepremier Rządu RP.

Podczas konferencji Łukasz Medeksza opowiedział o foresightowych scenariuszach przyszłości, a Kamila Kamińska i Tomasz Kasprzak – o wynikach uspołecznienia foresightu. Zaproszeni przez nas architekci, stratedzy, urbaniści – Justyna Swat z Paryża, Tomas Diez z Barcelony i Jaromir Hainc z Pragi dyskutowali o nowej fali strategii miejskich. Redaktorzy serii publikacji „Strategie dla Miasta Przyszłości” przedstawili jej poszczególne tomy. W tym samym bloku prof. Piotr Kłodkowski z Rzeszowa mówił o podobieństwach między Wrocławiem a New Delhi i tłumaczył, czym jest i jak mogłaby być zastosowana tzw. zasada milletu, dająca autonomię prawną różnym grupom wyznaniowym.

Odbył się także panel dyskusyjny z udziałem prof. Andrzeja Łosia – koordynatora prac nad nową strategią Wrocławia, prof. Aliny Drapelli-Hermansdorfer z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Pawła Kubickiego – socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Justyny Swat z Paryża.

 

WYKŁAD OTWARCIA: Jerzy Hausner

BLOK I – Prezentacja wyników Foresightu Społecznego Wrocław 2036/2056
WYSTĄPIENIA: Łukasz Medeksza, Kamila Kamińska, Tomasz Kasprzak

BLOK II – Nowa fala europejskich strategii miejskich
WYSTĄPIENIA: Justyna Swat, Tomas Diez, Jaromir Hainc

BLOK III – Prezentacja serii wydawniczej „Strategie dla Miasta Przyszłości”
WYSTĄPIENIA: Grzegorz Lewicki, Piotr Kłodkowski, Marta Żakowska, Izabela Gajny, Tomasz Bojęć

PANEL DYSKUSYJNY: Justyna Swat, Andrzej Łoś, Paweł Kubicki, Alina Drapella-Hermansdorfer
MODERACJA: Edwin Bendyk