Warsztaty taneczne „FEEL me / POCZUJ”

3-11.09.2016

Projekt „protoCIAŁO” to cykl warsztatów tanecznych celebrujących indywidualność i zacierających granicę między klasycznie rozumianymi kategoriami pełno- i niepełnosprawności.

 

Zajęcia skoncentrowane były na improwizacji (Contact Improvisation), ruchu autentycznym i praktykach somatycznych – techniki te wykorzystane zostały jako media włączające w twórcze działanie tancerzy pełnosprawnych oraz osoby o ograniczonej mobilności, niewidomych i słabowidzących, a także seniorów. Uczestnicy wzięli udział w dwutygodniowych zajęciach ruchowych, podczas których przygotowany był finał działań – spektakle prezentowane przed publicznością. Metody wykorzystywane podczas warsztatów były dostosowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań odbiorców projektu, zaś zajęcia były dla uczestników okazją do wymiany doświadczeń i uczenia się od siebie.

 

Pierwszy rozdział tanecznej opowieści o przyszłości, który stworzyli profesjonalni tancerze oraz wrocławscy seniorzy, skupiał się na ludzkim ciele jako nieodłącznej części otaczającej nas przyrody.
Często ulegamy dziś pokusie podkreślania dystansu dzielącego zbudowaną przez ludzkość cywilizację i dziką, nieprzewidywalną, wręcz niebezpieczną naturę. Jednak w podświadomości wciąż drzemie w nas bardzo podstawowa i głęboka potrzeba bezpośredniego obcowania z przyrodą, która była naszym początkiem i do której instynktownie wciąż powracamy.
Podczas międzypokoleniowego spektaklu „Feel me / POCZUJ” doświadczaliśmy relacji pomiędzy naturą a kulturą, wskutek czego w Parku Staromiejskim (10 września) i na Bulwarach Dunikowskiego (11 września) „wyrosły” żywe rzeźby.

 

CHOREOGRAFIA: Paulina Swięcańska
ASYSTENTKA CHOREOGRAFA: Ksenia Opria
STYLIZACJE: Angelika Wójcik

 

SENIORZY: Małgorzata Czaban, Honorata Dudek-Frysiak, Elżbieta Dudź, Beata Lachowicz,  Magdalena Sztylińska, Krzysztof Sztyliński
TANCERZE: Karolina Chromczak, Mateusz Czyczerski, Katarzyna Donner, Natalia Drozd,  Katarzyna Kamecka, Monika Kolbusz, Diana Kubicz, Żaklina Małolepsza, Ksenia Opria, Ola Osowicz