Konferencja dziecięca Foresightu Społecznego Wrocław 2036/2056

16.11.2016

Ta niestandardowa konferencja odbyła się w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wzięło w niej udział przeszło 300 dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z Wrocławia oraz z regionu Dolnego Śląska. Wydarzenie prowadzili: Julianna Kamińska, Franciszek Woźniak i Kacper Grądziel ze Sportowej Szkoły Podstawowe nr 72 we Wrocławiu. Uczestników przywitały: Dyrektor Instytutu Pedagogiki prof. Alicja Szerląg i prorektor prof. Iwona Bartoszewicz.

Dzieci wysłuchały wykładu Łukasza Medekszy i dr Kamili Kamińskiej, która przedstawiła wyniki badań. Po wykładach był czas dyskusji i głosowania nad rozwiązaniami dla miasta. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły pomysły ekologiczne: truskawki i maliny w ogródkach przy szkołach, lekcje biblioteczne na kocykach i idea „drzewa do przytulania” dla każdego mieszkańca. Wyniki obrad zostały zebrane w listę postulatów dzieci do władz miasta, a organizatorzy zamierzają kontynuować ten innowacyjny na skalę europejską format.

Druga część wydarzenia miała bardziej artystyczny charakter: dzieci prezentowały wyniki swojej kilkumiesięcznej pracy: film, spektakl pt. „Miasto Przyszłości” oraz prace plastyczne.