Spektakl „Delfin, który mnie kochał”

24.11.2016

Do tematyki konferencji „Kulturo-Futuro! Poza granice wyobraźni” wprowadził spektakl pt. „Delfin, który mnie kochał” w reż. Magdy Szpecht (prod. Kolektyw 1a), który odbył się w przeddzień paneli dyskusyjnych w Klubokawiarni UFF.

W projekcie „Delfin, który mnie kochał” historia sekretnego laboratorium na Karaibach prowadzonego przez dr Johna Lilly’ego oraz relacja młodej badaczki z delfinem jest punktem wyjścia do opowieści o splocie nauki, metafizyki i uczuć oraz o granicach, jakimi opatrzone jest człowieczeństwo. Akcja toczy się wokół jednego z eksperymentów NASA, przeprowadzonego w 1965 r. nt. komunikacji człowieka z delfinami, podczas którego 23-letnia Margaret Howe Lovatt przez pół roku mieszkała w specjalnie utworzonym Domu Delfina z młodym delfinem o imieniu Peter. Przez 6 dni w tygodniu uczyła go angielskiego i obserwowała jego zachowania, a poza lekcjami cały czas spędzali razem. Między człowiekiem a zwierzęciem wytworzyła się intymna, seksualna relacja. Gdy eksperyment dobiegł końca, delfin popełnił samobójstwo.

W performansie „Delfin, który mnie kochał” elementy teatru dokumentalnego łączą się z nowymi mediami i ruchem. Ścieżkę dźwiękową stanowią oryginalne odgłosy delfinów, nagrywane pod wodą oraz fragmenty lekcji udzielanych przez Margaret.

Spektakl był prezentowany na wielu festiwalach za granicą, a na jednym z nich (Festiwal 100 Grad 2015 w Berlinie) został nagrodzony wyróżnieniem Jury.

 

REŻYSERIA: Magda Szpecht

DRAMATURGIA: Szymon Adamczak

MUZYKA/WIDEO: Karolina Mełnicka

OBSADA: Jan Sobolewski, Jaśmina Polak, Angelika Kurowska/Sonia Roszczuk

PRODUKCJA: Szymon Adamczak / Kolektyw 1a