Debata „Prawo, system, wolność. Wyzwania XXI wieku”

14.05.2016

Debata podczas 13. edycji festiwalu Millennium DocsAgainstGravity odbywającej się w Dolnośląskim Centrum Filmowym zainspirowana została filmem „Demokracja” Davida Berneta i dotyczyła wyzwań, jakie przed państwem i społeczeństwem stawia dynamicznie zmieniający się świat XXI wieku.

Prawo to dziś skomplikowany aksjologicznie i technicznie system, który jest kompromisem między sprzecznymi interesami społecznymi, rezultatem napięć wśród kluczowych sił gospodarczych oraz instrukcją standaryzującą kolejne sfery życia. Administracja publiczna rządzi się własną wewnętrzną logiką, nieprzejrzystą i niezrozumiałą dla obywateli. Mechanizmy władzy, o których opowiada „Demokracja” przeszły długą ewolucję od czasów, gdy ich celem było efektywne zaspokajanie potrzeb ludzi i stanie na straży porządku publicznego.

Nad przyszłością polityczną zastanawiali się zaproszeni eksperci: Katarzyna Szymielewicz – prezes Fundacji Panoptykon, działaczka na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w sieci oraz prof. dr hab. Leszek Koczanowicz – filozof polityki i psycholog. Moderatorem spotkania był Edwin Bendyk.