Konferencja „Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości”

18-20.08.2016

Rok 2016 to 500. rocznica ogłoszenia „Utopii” przez Tomasza Moore’a, 10. rocznica śmierci Stanisława Lema i 150. rocznica urodzin George’a Herberta Wellsa. Zatem to doskonały moment, by przyjrzeć się odradzaniu utopijnego myślenia w kulturze i myśli społeczno-politycznej.

Myślenie i marzenie o przyszłości rozpościera się między dwiema skrajnościami: utopią raju na ziemi i dystopią apokalipsy. Na każdą optymistyczną wizję przyszłości, pokazującą świat bez wojen, biedy, głodu, chorób, można przedstawić przynajmniej jedną zapowiedź katastrofy. Wizjami raju i apokalipsy żywi się kultura popularna; mają one też wybitnych patronów, którzy siłą swych umysłów nadawali myśleniu o przyszłości intelektualną dyscyplinę – Ernst Bloch, Hans Jonas, Stanisław Lem, papież Franciszek to tylko kilka wybitnych współczesnych postaci, które odcisnęły i odciskają swe piętno na współczesnej kulturze.

O możliwości uniknięcia apokalipsy i poszukiwaniu utraconej przyszłości rozmawialiśmy podczas 3-dniowej konferencji w Starym Ratuszu oraz w siedzibie NOT Wrocław z m.in. Jamesem Hughesem – bioetykiem i socjologiem, rektorem University of Massachusetts w Bostonie, Inną Shevchenko – aktywistką z FEMEN, Leonidasem Donskisem – litewskim filozofem, historykiem idei i pisarzem oraz Stefanem Sorgnerem – dyrektorem i współzałożycielem Beyond Humanism Network.

 

KURATORZY: Edwin Bendyk przy współpracy Aleksandry Przegalińskiej, Mirosława Filiciaka, Aleksandra Tarkowskiego i Tomasza Targańskiego

DEBATA „Europa Środkowa: przestrzeń utopii czy kraina króla Ubu?”
PANELIŚCI: Radka Denemarkova, Katarzyna Uczkiewicz, Leonidas Donskis, Mykoła Riabczuk
MODERACJA: Edwin Bendyk

BLOK I – Wprowadzenie do utopii
WYKŁADY: Arno Münster, Leonidas Donskis, Przemysław Czapliński
MODERACJA BLOKU: Aleksander Kaczorowski

BLOK II – Pokusa nieśmiertelności: od technoutopii do transhumanizmu
WYKŁADY: James Hughes, Stefan Sorgner, Dominika Kozłowska, Katarzyna Szymielewicz
MODERACJA BLOKU: Mirosław Filiciak i Aleksander Tarkowski

BLOK III – Postkapitalizm i inne alternatywy
WYKŁADY: Franco ‘Bifo’ Berardi, Inna Szewczenko, Tomasz Rakowski, Mikhail Akulov
MODERACJA BLOKU: Edwin Bendyk

BLOK IV – Solidarność: mit, utopia, niewygodna przeszłość
WYKŁAD: Jadwiga Staniszkis
DEBATA: Ewa Majewska, Jan Sowa, Leszek Jażdżewski, Krzysztof Mazur
MODERACJA BLOKU: Jacek Kołtan