Instalacja „#BigArtRide”

28.04.-01.05.2016

The Bridge Europe – część projektu #BigArtRide – było międzynarodowym przedsięwzięciem, realizowanym pod patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów, stworzonym przez holenderskie studio designu DROPSTUFF i organizowanym w porozumieniu z Europeana oraz Holenderskim Instytutem Dźwięku i Obrazu.

Wydarzenie odbywało się w przestrzeni wirtualnej symultanicznie w dziewięciu miastach: Amsterdamie, Paryżu, Brukseli, Rzymie, Londynie, Berlinie, Pradze, Bratysławie i Wrocławiu. Wrocławska odsłona projektu zlokalizowana była na Rynku. Głównym elementem instalacji był specjalny rower, stanowiący medium łączące dwóch rowerzystów. Znajdowali się oni na głównych placach dwóch różnych miast Europy (z których jednym zawsze jest Amsterdam) i byli wyposażeni w hełmy rzeczywistości wirtualnej. Wsiadając na rowery, rozpoczynali wyścig przez wirtualne miasto wypełnione dziełami sztuki.

Projekt miał na celu pokazanie innego wymiar kulturalnej rzeczywistości, łącząc najnowsze rozwiązania technologiczne z monumentalnymi dziełami sztuki europejskiej.